تبلیغات
::: پرتیکان ::: - شهر کاشانه های زیبا

شهر کاشانه های زیبا

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1386 , توسط احمدرضا سلیمانی


با وجود افزایش شمار گردشگران، نوروز امسال در برخى شهرها و مناطق كشور این میزان نسبت به سال گذشته كاهش داشت. كافى نبودن زیرساخت هاى گردشگرى یكى از علت هاى این موضوع عنوان مى شد كه این سؤال را در پى داشت: زیرساخت هاى گردشگرى را باید پیش از تبلیغ و جذب گردشگر ایجاد كرد یا پس از سنجش میزان استقبال مردم؟ كاشان واقع در ۲۰۴ كیلومترى اصفهان از جمله شهرهایى بود كه امسال به نسبت سال گذشته گردشگران كمترى بناهاى متعدد تاریخى و بافت بكر و سنتى اش را دیدند. این در حالى است كه به گفته مهران سرمدیان، سرپرست میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى كاشان و آران بیدگل، این شهر به علت وجود بناهاى متعدد تاریخى و گاه منحصر به فرد و به علت بافت بكر و سنتى اش به عنوان یكى از سایت هاى گردشگرى دركشور شناخته شده است.

سرمدیان مى گوید: «كار روى زیرساخت هاى گردشگرى در این شهر از نیمه دوم سال ۸۵ آغاز شده اما هنوز این زیرساخت ها آماده نیست. سرمایه گذارى در زمینه ساخت هتل ها، مجتمع ها و رستوران ها شروع شده است. براى تسریع در انجام كار به سرمایه گذاران كمك مى كنیم و از هر سرمایه گذارى كه بخواهد در این زمینه سرمایه گذارى كند، استقبال مى كنیم.»
او چشم انداز روشنى براى گردشگرى قائل است و مى گوید: «حجم بالاى كارى كه در حال انجام است در آینده نزدیك جواب خواهد داد. ظرف سال آینده و نوروز ۸۷ بخش عمده اى از این سرمایه گذارى ها به نتیجه مى رسد و به بخشى از نیازهاى گردشگران در جهت جلب رضایت آنان از اقامت در این شهر پاسخ مى دهد.» او تأكید مى كند: «دولت نهم براى مهیا كردن زمینه گردشگرى تلاش دارد بهره و كارمزد وام هایى را كه براى ایجاد زیرساخت هاى گردشگرى اختصاص مى یابد تا حد امكان پایین بیاورد تا این كار سرعت بیشترى بگیرد.» سرمدیان مى گوید: «باید جذب گردشگر را آسان كنیم. سفرهاى ارزان قیمت یكى از راه هاى فرهنگ سازى براى سفر و گردشگرى است. با وجودى كه در كشور این همه منطقه براى گردشگرى و سفر وجود دارد، بسیارى از ایرانى ها هنوز هیچ یك از این دیدنى ها را در كشورشان ندیده اند و به خیلى از مناطق براى بازدید زیبایى هاى طبیعى و بناهاى تاریخى اش سفر نكرده اند، باید راهكارى اتخاذ شود تا حداقل یكى، دو سفر در سال در سبد خانوار همه ایرانى ها گنجانده شود. ارایه سفر كارت كه از اردیبهشت آغاز مى شود مى تواند به این امر كمك كند.» سرمدیان، آماده نبودن زیرساخت هاى گردشگرى را از عوامل كاهش شمار گردشگران در كاشان در نوروز امسال مى داند. او مى گوید: «سال گذشته تبلیغ خوبى درباره كاشان انجام شد و شمار زیادى گردشگر وارد این شهر شدند اما زیرساخت ها كافى نبود. به نظر مى رسد امسال به همین علت شمار گردشگران كاهش داشت.» او معتقد است ابتدا باید بخشى از زیرساخت ها آماده شود و پس از آن تبلیغ درباره جذب گردشگر صورت گیرد. به عبارتى باید تبلیغ، براساس داشته هاى واقعى و واقع بینانه انجام شود.
* مى توانید به جاى هتل، در خانه هاى قدیمى اقامت كنید
سكوت، ستاره هاى آسمان، سایه روشن هاى یك عمارت بزرگ، چراغ روشن هشتى، انعكاس ماه و آسمان شب در حوض بزرگ عمارت و ستون هایى كه نگاه را تا آسمان مى برد، این همه در خانه هاى قدیمى كاشان، یك جا مهیاست. مى توانید چشم ها را ببندید و به سال هاى دور و صداى آمد و شد و گفت وگوهاى ۲ قرن پیش فكر كنید. احساس كردن گذر زمان و تاریخ با اقامت در بناهاى تاریخى بیش از هر زمان دیگرى واقعى تر مى نماید و این امكان با اجراى طرح پردیسان فراهم خواهد شد. اجراى طرح پردیسان از سال ۷۸ در كشور آغاز شده است. در قالب این طرح در سراسر كشور، دولت با تملك برخى خانه ها و بناهاى قدیمى، آنها را مرمت كرده و به عنوان اقامتگاه، در اختیار گردشگران قرار مى دهد.
كاشان، شهر كاشانه هاى زیباست و برخى از بناهاى تاریخى در این منطقه زیر پوشش این طرح قرار گرفته كه خانه عامرى ها و كاروانسراى مرنجاب از آن جمله است. در خانه عامرى ها كه به گفته سرپرست میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى كاشان و آران و بیدگل، بزرگترین خانه تاریخى ایران از نظر عرصه و اعیان است، ۴۵ سوئیت براى اقامت گردشگران در نظر گرفته شده است. اجراى این طرح نیمه نخست سال جارى به پایان خواهد رسید و پس از آن، گردشگران خواهند توانست در این خانه اقامت كنند.
* استفاده از بناها، انحصارى نخواهد شد؟
اما موضوع دیگرى هم در این میان مطرح است. به گفته سرمدیان، برخى از سازمان ها و ادارات اقدام به خرید برخى از این خانه ها كرده اند. آیا استفاده از این بناها، مانند بخش هایى از حاشیه دریاى خزر، اختصاصى نخواهد شد؟ سرپرست میراث فرهنگى و گردشگرى كاشان و آران و بیدگل پاسخ روشنى نمى دهد. او مى گوید: «سیاست سازمان این است كه این ۲ هدف را دنبال كند. یكى نجات ساختمان ها و بناهاى قدیمى از مرگ تدریجى و دیگرى احیاى صنایع دستى.»
* كویر و كوهستان به فاصله فقط چند كیلومتر
سرمدیان در این باره كه برخى از سرمایه گذاران به دلیل فصلى بودن گردشگرى در كشور در مقطع كوتاهى از سال نگران سرمایه گذارى در بخش گردشگرى اند، مى گوید: «زیرساخت ها كه آماده باشد، مردم استقبال خواهند كرد. براى مثال كاشان در موقعیت مهمى میان شمال و جنوب كشور قرار دارد. اگر زیرساخت هاى لازم مهیا باشد، مردم در مسیر خود، در این شهر اقامت خواهند كرد، اما موضوع فقط این نیست. این منطقه هم كویر دارد و هم كوه. در كویر، یا در كنار دریاچه نمك، گردشگران مى توانند از زیبایى هاى خاص این منطقه لذت ببرند یا با پیمودن فقط چند كیلومتر، به منطقه كوهستانى بروند و از آب و هواى بسیار خنك كوهستان استفاده كنند. طبیعت بكر و زیباى این منطقه ظرفیت بسیار بالایى براى اكوتوریسم و گردشگرى در طبیعت ایجاد كرده است. ضمن این كه در نیمه دوم اردیبهشت ماه فصل گلابگیرى آغاز مى شود و این موضوع گردشگران زیادى را به قمصر، نیاسر، جوشقان، كامور و سایر مناطق جذب مى كند.»
* شرایط را براى حضور گردشگران در فصل گلابگیرى مهیا مى كنیم
سرپرست میراث فرهنگى و گردشگرى كاشان و آران و بیدگل با اشاره به همكارى سازمان ها و دستگاه هاى مختلف در زمینه ساماندهى گردشگران در فصل گلابگیرى مى گوید: «براى اقامت گردشگران و براى این كه سفر خوبى داشته باشند، دستگاه هاى مختلف از جمله شهردارى ها، فرماندارى، ستاد نوروزى و سایر دستگاه هاى ذیربط با تعامل خوبى كه دارند، اقدام هایى را پیش بینى كرده اند. به دلیل این كه هنوز زیرساخت هاى لازم براى اقامت این گردشگران آماده نیست، با استفاده از امكاناتى از جمله مدارس، سرویس هاى لازم در اختیار گردشگران قرار خواهد گرفت.» سرمدیان از برنامه هایى براى ساخت هتل در آینده در این مناطق خبر مى دهد و مى گوید: «در حال حاضر از جمله در قمصر و نیاسر، ساكنان بومى، خانه هاى خود را آماده مى كنند و در این فصل از سال در اختیار گردشگران قرار مى دهند.»
* سفر وارد سبد خانوار ایرانى ها مى شود
براى فرهنگ سازى در زمینه گردشگرى و توسعه آن و براى این كه سفر با هدف دیدن جاذبه هاى تاریخى، طبیعى و بناها در سبد خانوارهاى ایرانى قرار گیرد، باید بیش از گذشته در این زمینه به مردم اطلاعات داد.سرمدیان با اشاره به این موضوع مى گوید: «فعال شدن آژانس هاى گردشگرى، شفاف سازى اطلاعات براى ترغیب بخش خصوصى به منظور سرمایه گذارى در زمینه گردشگرى، آموزش مردم، بویژه وارد كردن مباحث آموزشى در زمینه حفظ و نگهدارى بناهاى تاریخى در مدارس به گونه اى كه بچه ها بیاموزند بناهاى تاریخى محلى براى تفریح نیست و باید آنها را حفظ و نگهدارى كرد، آموزش راهنمایان بناهاى تاریخى و راهنمایان تورها و میهمان نوازى و رفتار خوب با گردشگران از سوى مردم و مسئولان از جمله كارهایى است كه باید براى توسعه گردشگرى در كشور، جدى گرفته شود.»

دیدنى هاى كاشان
شمال و شرق كاشان كویرى است، اما دامنه ها و ارتفاعات منطقه كوهستانى «كركس» از سویى دیگر، مناظرى زیبا و آب و هوایى كوهستانى و خنك را به مسافران نوید مى دهد. فاصله ۲۳۰ كیلومترى كاشان تا پایتخت، آن قدرها زیاد نیست كه پایتخت نشین ها نتوانند براى سفرى در آخر هفته به این شهر برنامه ریزى كنند. اما اگر این فرصت را به دست آوردید، مى توانید این گردش را از تپه هایى كه تمدنى به قدمت ۷ هزار سال را در خود پنهان كرده اند، شروع كنید: «سیلك». براساس تحقیقات انجام شده، نخستین خاستگاه تمدن بشرى، نخستین سكونتگاه بشر و نخستین نقطه اى كه بشر با استفاده از مصالح از جمله خشت خام و گل، خانه ساخت، جایى همین نزدیكى ها، در سیلك كاشان بوده است. مردى از ساكنان كاشان به ما گفت: «به كاشان مى گویند دارالمؤمنین، كاشان پر از خانه هاى زیباى قدیمى است. كاشانى ها بسیار میهمان نوازند و اگر نشانى جایى را بپرسید، گاهى حتى ممكن است همراهتان بیایند تا شما را به محلى كه مى خواهید برسانند.» از دیگر جاذبه هاى گردشگرى كاشان مى توان به مسجدجامع، بقعه امامزاده شاهزاده ابراهیم، بقعه ابولؤلؤ، خانه هاى تاریخى از جمله خانه بروجردى، خانه عامرى ها، خانه طباطبایى، خانه عباسیان و خانه آل یاسین، قلعه جلالى و حصار سلجوقى و مدرسه آقابزرگ اشاره كرد.
بازار تاریخى كاشان با تیمچه هایش بسیار دیدنى است. حمام فین كاشان نیز براى بازدید گردشگران مهیاست. در ایام نوروز گفته مى شد به طور میانگین روزى ۲۰ هزار نفر از این بنا دیدن مى كنند. اگر دوست دارید صنایع دستى كاشان را ببینید، مى توانید به یك كارگاه بزرگ كه در خیابان ملافتح الله كاشان و در كنار باروى هزارساله عصر سلجوقى ایجاد شده است، سرى بزنید. در آنجا استادكاران را با همان دستگاه هاى قدیمى در حال سفالگرى، زرى بافى، زیلوبافى، شعربافى، مخمل بافى، معرق كارى، سرامیك و... خواهید دید. مناطق اطراف كاشان دیدنى هاى خاص و كم نظیرى دارند. بقعه حضرت سلطان على(ع) (فرزند امام محمد باقر(ع)) در مشهد اردهال از جمله بناهاى مورد توجه گردشگران است. هر سال به مناسبت هفدهم مهر ماه (سالروز شهادت آن بزرگوار) در نزدیكترین جمعه به این روز مراسم قالیشویان در این مكان برگزار مى شود. آرامگاه سهراب سپهرى، شاعر پرآوازه معاصر نیز در صحن شرقى این بقعه قرار گرفته است. علاوه بر مشهد اردهال، نیاسر و قمصر نیز به علت داشتن جاذبه هاى طبیعى از جمله چشمه اسكندریه، غارویس، آبشار نیاسر و باغ هاى گل و آثار تاریخى از جمله آتشكده اى متعلق به دوران ساسانى، مسجد میان ده و بقعه پیرسلیمان، از مناطق ییلاقى، خوش آب و هوا و دیدنى اطراف كاشان است.به «ابیانه» هم سرى بزنید. روستاى زیبایى كه فضاى زیبایش، همچنان بكر و دست نخورده حفظ شده است.
* جایى براى گپ زدن
گردشگران داخلى در كاشان، بیشتر از هر چیز از نبود هتل، ناكافى بودن رستوران ها و كمبود سرویس هاى بهداشتى گله داشتند و گردشگران خارجى، از نبود بروشورهایى به زبان انگلیسى. یك گردشگر اتریشى گفت: «اینجا جایى براى نشستن جهانگردان و گپ زدن آنها با هم و آشنایى شان نیست. جایى مثل یك كافى شاپ بزرگ.» او گفت به سفارش دوستش به این شهر آمده و ایرانیان را برخلاف آنچه در غرب معرفى مى شوند، داراى تمدنى كهن، درخشان و بسیار مهربان یافته است. یك گردشگرى ژاپنى هم گفت: تبلیغات گردشگرى درباره ایران و مناطق جذابش كم است. با توجه به وجود این همه دیدنى در این كشور، باید بخش تبلیغ و معرفى ایران بسیار فعال تر باشد.
یكى از راهنماهاى باغ فین كاشان هم گفت: «باید مردم را در به دست آوردن اطلاعات تاریخى تشویق كرد. برخى از آنان به جاى این كه درباره قدمت بنا یا ساختار آن بپرسند، فقط مى پرسند كه چرا داخل این حوض سكه مى اندازند؟ برخى از مردم شنیده اند كه اگر سكه وسط دایره حوض بیفتد، نیتشان برآورده مى شود، اما این فقط خرافات است.»

منبع : روزنامه ایران۰۳/۰۲/۱۳۸۶