تبلیغات
::: پرتیکان ::: - معرفی کتاب (4)

معرفی کتاب (4)

چهارشنبه 21 آذر 1386 , توسط احمدرضا سلیمانی
 
 
 
 
 
 
  
 
 

 

 

كتاب «هویت شهر؛ نگاهی به هویت شهر تهران» نوشته «مصطفی بهزادفر» توسط «نشر شهر» منتشر شد.

  
  
 
  

 

كتاب «هویت شهر؛ نگاهی به هویت شهر تهران» نوشته «مصطفی بهزادفر» توسط «نشر شهر» منتشر شد.
این كتاب از ۵ فصل تشكیل شده است: تعاریف و مفاهیم، هویت و شهر، بحران هویت شهری، مولفه‌های هویت، هویت تهران.
مولف در پیشگفتار این كتاب نوشته است: «مطالعات هویت شهر تهران با قراردادی شروع شد كه بین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و نویسنده منعقد گردید. قبل از نوشتار اخیر، دوبار پیش نسخه‌هایی تدوین و تسلیم دست‌اندركاران این سازمان گردید. این نوشتار نسخه نهایی است. بین زمان شروع و پایان كار فاصله‌ای است كه نه تنها فراز و نشیب‌های این پژوهش را نشان می‌دهد بلكه بیانگر مشكلات فراوانی است كه پیش رو قرار داشت. مشكلات ریشه‌ای كه گریبان گیر همه پژوهشگران و همه پژوهش‌های این گونه است. مشكل، چگونگی دستیابی به منابع اطلاعاتی و داده‌های پایانه‌ای است كه لاجرم پژوهشگران تولید‌كننده آن نیستند. این اطلاعات غالبا موجود هستند ولی در اختیار پژوهشگر قرار نگرفته‌اند. بعضا، پژوهشگر به وضوح و به صورت حضوری برای تولید‌كنندگان و دارندگان اطلاعات توضیح می‌داده است كه داده‌ها را با ذكر ماخذ دقیق عرضه می‌دارد اما، باز هم از در اختیار گذاردن اطلاعات خودداری شده است. پس از حدود سه سال دوندگی، بالاخره نویسنده مجبور شد تا به نخبه اطلاعاتی بسنده كند كه چشم‌انداز هویت تهران را تابندگی نماید.
این پژوهش در چارچوب مجموع قرارداد‌های طرح تك‌نگاشت برای تهران به انجام رسیده است.
برخی از تك‌نگاشت‌ها نظیر تك‌نگاشت «شهر و كودك» خیلی زودتر از زیر چاپ بیرون آمده است.
اما ویژگی محتوایی تك نگاشت «هویت شهر» ساز و كارهای خاصی برای چاپ طلب می‌كرد كه زمان آن را به تاخیر انداخت. بالاخره با استعانت دست‌اندركاران محترم و مسئول به ویژه، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (مركز مطالعات فرهنگی) و موسسه نشر شهر این كتاب كه خود طلیعه‌ای برای مطالعات عمیق در باب هویت شهر تهران می‌باشد به چاپ رسیده است.»
كتاب «هویت شهر؛ نگاهی به هویت شهر تهران» با ۳۲۵ صفحه، شمارگان ۲۰۰۰ نسخه و قیمت ۶۵۰۰ تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.