تبلیغات
::: پرتیکان ::: - برج پیزاى ایران بازسازى مى شود

برج پیزاى ایران بازسازى مى شود

چهارشنبه 7 آذر 1386 , توسط احمدرضا سلیمانی
331038.jpg
 
 با همكارى كارشناسان ایتالیایى، مقبره و برج شمس تبریزى در شهرستان خوى مرمت مى شود.
مقبره شمس تبریزى كه داراى برجى به ارتفاع ۱۷ متر است از چند سال گذشته به طور محسوسى منحرف شده و بیم آن مى رود در صورت اقدام نكردن بموقع، بناى برج در آینده فرو ریزد.
مناره شمس تبریزى در شهرستان خوى در دوره صفویان و به احترام این شاعر و عارف نامى كشور ساخته شده است.
طبق اسناد موجود، این بنا به دستور شاه اسماعیل صفوى ساخته شده و مناره آن به وسیله شاخ قوچ هاى وحشى تزئین شده است. گفته مى شود استفاده از شاخ قوچ در مناره یاد شده براى نشان دادن قدرت و مهارت شاه اسماعیل در شكار قوچ در یك روز صورت گرفته است.
مدارك و تصاویر مینیاتورى باقیمانده از مقبره شمس تبریزى در شهرستان خوى نشان مى دهد این بنا در ابتدا از ۳ مناره دور قبر شمس تشكیل شده بود كه به دلایل طبیعى اكنون تنها یكى از آنها مانده است.
برج شمس ۳‎/۴۰ متر قطر داشته و مساحت آن نیز ۱۱ متر است.
گفتنى است برخلاف تصور عموم، آرامگاه شمس در فاصله ۱۰ مترى از مقبره ساخته شده قرار دارد. از سوى سازمان میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى آذربایجان غربى، طرحى در حال بررسى است تا بارگاهى هم شأن شمس در خوى ساخته شود.
* سال مولانا و توجه به مقبره شمس
شاید یكى از بهترین دستاوردهاى سال جهانى مولانا و برگزارى همایش مولوى در ایران، توجه به مقبره پیر و فرسوده شمس تبریزى در شهرستان خوى بود. در حالى كه طى سالیان گذشته مسئولان محلى بارها از خطر تخریب مقبره و برج شمس تبریزى به دلیل رسیدگى نكردن و مقاوم سازى نشدن خبر مى دادند اما تا امسال تقریباً هیچگونه اقدام عملى در این مورد صورت نگرفته بود. على محبوبى، مسئول دبیرخانه اجرایى كنگره شمس تبریزى در شهرستان خوى مى گوید: به بركت سال مولانا و برپایى كنگره شمس در شهرستان خوى، این مقبره دوباره كانون توجهات شد.
وى با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون اجراى طرح هاى مختلف در اطراف مقبره شمس مى افزاید: قرار بود فضاى اطراف مقبره شمس تبریزى خریدارى شده و طرحى در شأن شمس و مولانا در این مكان ساخته شود.
محبوبى با بیان این كه در طول دهه گذشته تنها تعداد محدودى از املاك اطراف مقبره خریدارى شد مى افزاید: با این حال اما به دلیل تعدد دستگاه هاى اجرایى و مشخص نشدن متولى اجراى طرح، تمامى این طرح ها در حد حرف و سخن باقى ماند.
با همه این اوصاف اما برگزارى همایش شمس و مولانا در ایران كه در شهرهاى تهران، تبریز و خوى برپا شد فرصتى مغتنم براى اجراى طرح هاى ساماندهى مقبره شمس به شمار آمد.
هم از این رو نیز اجراى نوسازى و بهسازى مقبره و فضاى اطراف آن از سوى ۲ نهاد جداگانه تهیه و به مورد اجرا گذاشته شده است.
*كارشناسان برج پیزا در ایران
خسرو فرى، كارشناس مسئول حفاظت آثار آذربایجان غربى در این باره مى گوید: بر اساس بررسى هاى صورت گرفته، برج شمس تبریزى به میزان ۵ تا ۱۰ درجه منحرف شده است.
وى درباره زمان آغاز انحراف در برج شمس تبریزى مى افزاید: كارشناسان میراث فرهنگى از دهه گذشته متوجه آغاز انحراف در بناى برج شمس شده اند.
این كارشناس سازمان میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى آذربایجان غربى با اشاره به دلایل انحراف برج یاد شده تصریح مى كند: از آنجایى كه سمت انحراف برج به سوى منازل مسكونى اطراف مقبره شمس تبریزى است، مهمترین دلیل این پدیده نفوذ رطوبت و فاضلاب هاى شهرى در اطراف این برج تاریخى است.
مهندس فرى درباره اقدامات صورت گرفته براى جلوگیرى از تخریب مقبره شمس تبریزى مى گوید: در حال حاضر مطالعات اولیه براى روشن شدن وضع كنونى برج آغاز شده كه مشخص شود آیا انحراف ادامه دارد یا متوقف شده است.
وى با بیان این كه این مطالعات ۲ سال طول خواهد كشید مى افزاید: سازمان میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى براى جلوگیرى از ادامه انحراف برج و بازگرداندن آن به حالت اولیه به دنبال استفاده از فناورى هاى پیشرفته جهانى است.
خسرو فرى از آغاز مذاكره با كارشناسان خبره خارجى در این طرح خبر داده و مى گوید: از آنجا كه وضع بوجود آمده براى برج شمس تبریزى با وضع برج پیزا تشابه دارد، از كارشناسان و مهندسان ایتالیایى براى تثبیت وضع فعلى و یا برگرداندن برج به حالت اولیه استفاده خواهد شد.
* حرم تا حرم به افتخار شمس و مولانا
به دنبال اجراى طرح مقاوم سازى بناى شمس از سوى میراث فرهنگى، شهردارى خوى نیز با ارائه طرحى به نام «حرم تا حرم» طرح آزادسازى فضاى اطراف مقبره شمس تبریزى را آغاز كرده است.
حیدر موسى پور، ناظر طرح حرم تا حرم در شهردارى خوى با اشاره به ویژگى هاى این طرح مى گوید: طرح آزادسازى فضاى اطراف شمس تبریزى با ارائه طرحى به نام «از حرم تا حرم» به اجرا گذاشته مى شود.
وى مى افزاید: فاصله مقبره شمس تا حرم امامزاده سید بهلول در شهرستان خوى به وسعت ۱۰ هكتار از سوى شهردارى خریدارى و به مجموعه فرهنگى- تاریخى تبدیل مى شود.
به گفته موسى پور، این طرح در فاز برداشت وضع موجود قرار داشته و اجراى طرح یادشده نیز در قالب بافت فرسوده و تاریخى شهرستان خوى انجام مى گیرد.
ناظر طرح حرم تا حرم با بیان این كه اعتبار طرح مذكور از طریق فاینانس یا اوراق مشاركت تأمین خواهد شد تصریح كرد: اجراى طرح بهسازى خود مقبره شمس از سوى سازمان میراث انجام شده و شهردارى خوى نیز در تملك و مسیرگشایى فضاى اطراف مشاركت مى كند.
در همین حال، غلامعلى شریف، رئیس شوراى اسلامى شهرستان خوى از صرف اعتبارى بالغ بر ۲‎/۵ میلیارد ریال براى آزادسازى املاك حریم مقبره شمس تبریزى خبر مى دهد.
وى مى افزاید: احیا و محوطه سازى مقبره شمس تبریزى با همكارى خوب مجموع ادارات بالاخص مسئولان محترم قضایى، انتظامى و سازمان میراث فرهنگى صورت گرفته است.
شریف تصریح مى كند: مطالعه این طرح از طرف شهردارى خوى به مشاور مربوطه واگذار شده، امیدواریم زمینه جذب اعتبارات اجراى این طرح از محل اعتبارات ملى و استانى از سوى مسئولان ذیربط به صورت جدى پیگیرى گردد، هر چند كه فعلاً اعتبارى براى آن تخصیص نیافته است.
خسرو فرى، كارشناس مسئول حفاظت آثار آذربایجان غربى نیز مى گوید: براى اجراى طرح هاى مقبره شمس تبریزى در مرحله اول اعتبارى حدود ۲۰ میلیارد ریال براى مدت ۳ سال پیش بینى شده است.
به گفته وى، در طرح فرهنگى- تاریخى شمس تبریزى فضاهایى چون: بازار سنتى، فرهنگسرا، هتل، كتابخانه، سالن موسیقى و ... پیش بینى شده است.