تبلیغات
::: پرتیکان ::: - زلم ‌زیمبو صدمیلیون فونداسیون هیچی(1)

زلم ‌زیمبو صدمیلیون فونداسیون هیچی(1)

شنبه 5 خرداد 1386 , توسط احمدرضا سلیمانی

یك وقتی برای ساختن خانه، همین‌جوری شروع به‌كار می‌كردند و دیوارها را می‌بردند بالا و سقف می‌زدند.بعد تازه یادشان می‌افتاد كه توی این چهاردیواری چطور می‌شود زندگی كرد و وسایل را داخلش چید!

اغلب هم خیلی زود، كلنگ برمی‌داشتند می‌افتادند به جان دیوارها تا نقشه را عوض كنند. اما حالا چند وقتی است كه وقتی می‌خواهند خانه بسازند، معمارها را جدی‌تر می‌گیرند و نظرشان را می‌خواهند؛ این‌قدر كه غیر از طراحی اتاق‌ها و معلوم‌كردن جای سرویس‌های بهداشتی از آنها درمورد رنگ خانه، چیدمان مبلمان، نوع و نقشه لامپ‌ها و... هم می‌پرسند.

اصلا كار تا اینجا پیش رفته كه می‌توانی خانه رویایی‌ات را نساخته، با شبیه‌سازی كامپیوتری ببینی. منتها اینها خرج برمی‌دارد. اول باید بگردی توی بیل‌بوردهای بزرگ شهر یا آگهی‌های مختلف تا یك آرشیتكت كاردرست به پستت بخورد. این‌طوری می‌توانی خانه‌ای داشته باشی كه از در و دیوارش هنر و سلیقه بریزد و همه چیزش به خودت بیاید.

در كار لوكس و شیك طراحی داخلی خانه، حرف اول را پول می‌زند؛ بعد، داشتن سلیقه و فن كار. برای همین تا مدت‌ها  فقط خانه آدم‌های پولدار بالای شهر جای این كارها بود؛ از همان‌هایی كه مبلمان‌شان به اندازه تمام خانه آدم‌های پایین‌شهر می‌ارزد!

اما كم‌كم همه جای شهر پر شده از آدم‌هایی كه مدعی‌اند می‌توانند با درانداختن طرحی نو،  خانه‌های قدیمی و آپارتمان‌های تنگ و ترش را تبدیل كنند به كلبه‌ای عروسكی كه چشم همه فامیل را دربیاورد.

پای این آدم‌ها از حدود سال 77 توی زندگی مردم عادی باز شد؛ از وقتی كه بازار ایران پر شد از جنس‌های متنوع، لوكس و گران خارجی كه خرید و استفاده‌اش نیاز به مشورت یك آدم این‌كاره داشت.

باید می‌دانستی چه بخری و كجا بگذاری كه دست‌آخر، این همه خرج نكنی كه تازه خانه‌ات بشود بازار مكاره هفت‌رنگ! جوان‌ترها و آدم‌هایی كه پول حسابی بالای خرید جنس‌های لوكس می‌دادند، كم‌كم عادت كردند خرج یك آرشیتكت را هم بدهند كه همه اینها را برایشان توی خانه «دیزاین» (طراحی) كند.

این‌طوری آرشیتكت‌ها درمورد همه‌چیز حتی رنگ اتاق خواب و اندازه تختخواب آدم‌ها و ... هم‌ نظر دادند تا نور و فضای خانه جوری نباشد كه خدای ناكرده خانم خانه افسردگی بگیرد یا كلاس كار آشپزخانه و شومینه در شأن اهالی منزل نباشد.