تبلیغات
::: پرتیکان ::: - همایش فرهنگى هنرى سیلك در كاشان

همایش فرهنگى هنرى سیلك در كاشان

شنبه 29 اردیبهشت 1386 , توسط احمدرضا سلیمانی

نخستین همایش فرهنگى هنرى «سیلك، شناسنامه كهن ملى»، در دو بخش «فیلم و عكس» و علمى، دوم تا چهارم خردادماه امسال در تپه هاى باستانى سیلك كاشان برگزار مى شود.
زهرا ساروخانى، مدیر پایگاه میراث فرهنگى و گردشگرى منطقه باستانى سیلك هدف از برگزارى این همایش را كه موضوع هایى چون؛ سیلك از دیروز تا امروز، جایگاه ویژه تپه هاى سیلك در محور تاریخى كاشان - سیلك - فین، نقش چشمه سلیمانیه در شكل گیرى تمدن سیلك، ناهنجارى هاى ناشى از گسترش بى رویه شهر بر حریم و عرصه تاریخى سیلك، صنایع كهن در سیلك (سفالگرى، مسگرى، آهنگرى)، جایگاه سیلك در گردشگرى و نگاه گردشگران به سیلك برگزار مى شود، معرفى تپه هاى باستانى سیلك براى حفظ، احیا، ساماندهى و حراست واقعى از این اثر ارزشمند جهانى عنوان كرد.
وى معرفى و آموزش، چاپ تصاویر سفالینه هاى سیلك، ارائه بروشور به دو زبان فارسى و لاتین، برگزارى تورهاى دانش آموزى با حضور ۷۲۰۰ نفر، برگزارى مسابقه انشانویسى و نمایشگاه برگزیده نقاشى را از مهمترین اقدام هاى پایگاه میراث فرهنگى و گردشگرى منطقه باستانى سیلك برشمرد.
محمد سرجه پیما، مسئول كمیته هنرى جشنواره فیلم و عكس سیلك نیز گفت: از اوایل دى ماه در سال گذشته با اعلام فراخوان ارسال آثار به انجمن سینماى جوانان كشور، تعداد ۳۹۳ فیلم و عكس از یكصد فیلمساز و عكاس به جشنواره ارسال و از این تعداد ۴۸ اثر در بخش مسابقه فیلم و عكس انتخاب، همچنین در بخش جنبى تعداد ۵ فیلم از فیلمسازان مطرح با موضوع هاى نماى آثار، معرفى بنا و مشكلات و تعرض به حریم سیلك انتخاب شد.
وى برنامه هاى جانبى این جشنواره را نمایشگاه عكس در خانه تاریخى عامرى ها و گالرى دانشگاه كاشان، نمایش فیلم هاى كوتاه و فیلم هاى برگزیده در سالن آمفى تئاتر خانه تاریخ عامرى ها، نمایش فیلم هاى مرتبط با سیلك از فیلمسازان مطرح و قدیمى در بخش سینما، برپایى نمایشگاه دستاورد یك ساله پایگاه میراث فرهنگى و گردشگرى سیلك، نشست با فیلمسازان و مستندسازان، بازدید تور گلابگیرى از قمصر و بازدید از اماكن تاریخى كاشان و خانه هنرمندان عنوان كرد.
در ادامه مهندس سید مهدى رضوى زاده، دبیر اجرایى این جشنواره معرفى آثار میراث فرهنگى و گردشگرى در قالب عكس و فیلم را به عنوان یك زبان بین المللى عنوان كرد .