تبلیغات
::: پرتیکان ::: - چابهار قطب اکوتوریسم کشور می شود

چابهار قطب اکوتوریسم کشور می شود

چهارشنبه 29 فروردین 1386 , توسط احمدرضا سلیمانی

منطقه زیبا و بكر چابهار از جمله مناطقى است كه با دارا بودن ده ها جاذبه طبیعى و انسان ساخت، فرهنگى یا اجتماعى، قابلیت تبدیل به قطب اول اكوتوریسم كشور را داشته و بستر فعالیت هاى مرتبط با این مهم نیز هموار شده است.
دكتر سعید على بزرگزاده معاون رفاه اجتماعى و توسعه گردشگرى منطقه آزاد چابهار با اعلام این خبر گفت: با توجه به توان هاى محیطى و داشته هاى سرزمینى كه طبیعت در اختیارمان نهاده سعى كرده ایم، گردشگرى در این منطقه را از حالت انبوه به سبز سوق دهیم و گردشگرى مسئولانه را رواج بخشیم.
وى اظهار داشت: با عنایت به مطالعات و بررسى هاى علمى صورت گرفته از پتانسیل ها در مورد جاذبه هاى منحصر به فرد طبیعى و فرهنگ و سنن فراهم آورده است، به طورى كه طبق نظر سنجى ها بسیارى از مسافران ورودى به این منطقه را علاقه مندان به طبیعت و فرهنگ بومى تشكیل داده اند.
وى افزود: ارتقاى روحیه بازگشت به طبیعت در میان بشر امروزى، افزایش شمار طبیعت گردان در كشور، تأثیر پذیرى متقابل میهمان و میزبان ( با توجه به این كه بیشتر اكوتوریست ها را افراد تحصیل كرده و حساس به جامعه میزبان تشكیل مى دهند ) در كنار توانایى هاى چابهار در این بخش از جمله گردشگرى دریایى ورزش هاى آبى، دامنه و صخره نوردى، بیابان گردى، عكاسى، شكار و ماهى گیرى، صنایع دستى مانند سكه دوزى و سوزن دوزى، مراسم آئینى و مذهبى و. . . موجبات تبدیل چابهار به قطب اول اكوتوریسم را فراهم آورده است.
وى در مورد اقدام هاى صورت گرفته به وسیله معاونت توسعه گردشگرى منطقه آزاد چابهار براى تحقق این امر اظهارداشت: سعى بر این بوده تا با شناسایى و نیاز سنجى بازارهاى هدف و تعامل با نهادهاى ذیربط، برنامه هاى توسعه بلند مدت اكوتوریسم را تدوین نماییم كه در این فرایند، دعوت از مسئولان مربوطه، برپایى نمایشگاه هاى تخصصى، دعوت از اساتید و كارشناسان فنى، ارتباط با NGO هاى فعال، تبلیغات و اطلاع رسانى گسترده، بازاریابى، ایجاد پایگاه اطلاع رسانى دائمى با كاركرد ویژه درباره بانك اطلاعات طبیعت و. . . را در دستور كار خود قرار دادیم.
منطقه زیبا و بكر چابهار در منتها الیه جنوب شرقى كشور و همجوار با اقیانوس هند و كشور پاكستان، داراى جاذبه هایى از قبیل: تمساح ایرانى ( گاندو )، جنگل هاى حرا، درخت انجیر معابد، كوه هاى مریخى (مینیاتورى)، سواحل زیبا، چشم اندازهاى بدیع، ساحل خرچنگ ها، پدیده موج فشان، ساحل صخره اى، روستاى تاریخى تیس، فرهنگ چند هزار ساله و غیره است