تبلیغات
::: پرتیکان ::: - شیراز در جشن یادمان های تاریخی

شیراز در جشن یادمان های تاریخی

دوشنبه 17 اردیبهشت 1386 , توسط احمدرضا سلیمانی

مراسم بزرگداشت روز شیراز و یكصدمین سال تأسیس شهردارى این شهر، شامگاه جمعه با حضور ۶۶ سفیر خارجى و وابسته هاى فرهنگى و اقتصادى از ۵ قاره جهان و نمایندگان چند سازمان بین المللى در باغ تاریخى جهان نما برگزار شد.
میهمانان در بدو ورود به باغ جهان نما، از سوى گروهى از عشایر فارس كه با در دست داشتن چراغ و آئینه و گل و گلاب و همراه با نواختن ساز و دهل و تكان دادن دستمال هاى رنگارنگ به آنان خوشامد مى گفتند، مورد استقبال قرار گرفتند.
پس از بازدید شركت كنندگان از نمایشگاه سیاه چادر عشایر كه به منظور معرفى نوع زندگى عشایر فارس ترتیب یافته بود و نیز دیدار از نمایشگاه و كارگاه نقاشى كه در آن چهره بزرگان تمدن هاى بزرگ جهان به وسیله هنرمندان شیرازى به تصویر كشیده بود، مدعوین در جایگاه هاى تعیین شده قرار گرفتند و مراسم رسمى روز شیراز آغاز شد.
مهندس رضا خیراندیش سرپرست شهردارى شیراز در این مراسم با خوشامدگویى به میهمانان ایرانى و خارجى گفت: امروز شهر دل آنگیز شیراز به عنوان مهد ادب ، تمدن، علم و هنر و زادگاه بسیارى از بزرگان به خود مى بالد كه میزبان میهمانانى از كشورهاى مختلف ۵ قاره جهان است. وى افزود: شیراز، گنجینه اى از تمدن كهن ایرانى و اسلامى است و این كهن دیار، در طول تاریخ، عصاره هاى فرهنگ ملى و دینى را به كام جهانیان چشانیده است.
استاندار فارس نیز در این مراسم خطاب به میهمانان گفت: شما امروز به سرزمینى قدم نهاده اید كه ۵۵۰ سال قبل از میلاد مسیح نیز نمایندگان ملت هاى جهان با عبور از دروازه ملل، براى ورود به كاخ پارسه وتخت جمشید در مراسم جشن هاى رسمى و آئینى نوروز و مهرگان شركت مى كردند.
مهندس سید محمدرضا رضازاده از یادمان تخت جمشید به عنوان بناى باشكوهى یاد كرد كه براى ساختن آن هرگز از بردگان و اسیران استفاده نشده و دستمزد كارگران و معماران آن به گواهى صدها لوح گلین بر جاى مانده از تاریخ، به طور كامل پرداخت شده است.
همان اثر بى نظیر هنر و معمارى كه كتیبه هاى منقوش بر دیوار و درگاه هاى آن با نام خدا آغاز شده و به یكتاپرستى ایرانیان در طول تاریخ گواهى مى دهد.
وى افزود: شما به سرزمینى آمده اید كه غناى فرهنگى و آموزه هاى دینى برگرفته از آئین حیات بخش اسلام، موجب مى شد حكمرانش كریم خان زند به جاى این كه خود را فرمانرواى ملت بنامد، وكیل مردم مى دانست. رضازاده با اشاره به پرورش گوهرهاى تابناك آسمان ادب، حافظ و سعدى در صدف شیراز یادآور شد: امروزه سروده معروف سعدى شیرازى، «بنى آدم اعضاى یكدیگرند ‎/ كه در آفرینش زیك گوهرند» زینت بخش سردر سازمان ملل متحد است و حافظ و سعدى، كسانى هستند كه جهان، فرهنگ و ادب پارسى را با نام آنان مى شناسند و اشعار و مفاهیم بلند انسانى را تا آن سوى قاره ها، منتشر كرده اند.
ابوالفضل محمدعلى خانى، رئیس اداره نمایندگى هاى خارجى وزارت امور خارجه نیز اظهار داشت: از حضور سفراى كشورهاى خارجى و نمایندگان سازمان هاى بین المللى در شیراز استقبال مى كنیم و امیدواریم كه از این فرصت براى شناخت جاذبه هاى گردشگرى و امكانات و زمینه هاى گردشگرى كشور استفاده شود تا این عزیزان بتوانند كشور ما را به درستى براى مردم خود معرفى كنند.
وى افزود: بازدید اول را به مناسبت روز شیراز با حضور در آرامگاه حافظ شروع كردیم و این روز براى سفرا روزى فراموش نشدنى بود. وى در پایان اظهار امیدوارى كرد: سفرا و نمایندگان كشورهاى خارجى این اراده فرهنگى را به مردم خود منتقل كنند و زمینه ارتباط مردمى را براى كشورهاى خود و كشور ما فراهم كنند.
سفیر الجزایر هم در این مراسم گفت: خوشحالم كه در شهر شیراز هستم، شهرى كه ۳ بار پایتخت ایران شده و هویت بسیار خوبى را از خود برجاى گذاشته است.
وى افزود: توریسم را باید با به روز كردن و جهانى شدن فرهنگ نشان بدهیم، زیرا گفت وگوى میان فرهنگ ها نیاز اساسى جامعه است كه غناى فرهنگى بیشترى را موجب مى شود

در ادامه مراسم صالح زواوى، سفیر كشور فلسطین در ایران گفت: خداوند، متعلق به همه بشریت است و این خواست خداوند است كه همه افراد بشر گردهم جمع شده تا با استفاده از یك زبان كه برپایه دوستى، صلح، عشق و سعادت شكل گرفته، آینده خوبى را براى خود بسازند. وى افزود: مأموریت همه ما ایجاد صلح، دوستى و كار براى ساختن آینده اى برپایه صلح و امنیت در جهان است.
سفیر آلمان در ایران نیز در این مراسم با تبریك روز شیراز، برگزارى مراسم و دعوت از سفراى كشورهاى مختلف به شیراز را نقطه عطفى براى گسترش هرچه بیشتر روابط موجود خواند.
هربرت هونز وویتز با اشاره به تأثیر پذیرى گوته، شاعر بزرگ آلمانى از شخصیت و اشعار حافظ، اظهار داشت: تلاش هایى براى اعلام خواهر خواندگى شهرهاى وایمار و شیراز، زادگاه این دو شاعر بزرگ انجام داده ایم و امیدواریم هرچه زودتر این تلاش به نتیجه برسد و خواهرخواندگى شیراز و وایمار به طور رسمى اعلام شود.
شفقت سعید سفیر پاكستان در ایران نیز شیراز را معرف و نماینده فرهنگ و تمدن ایران خواند و گفت: تنها چند نقطه منحصر به فرد در جهان وجود دارد كه در برگیرنده میراث مشترك جهانیان است كه شهر شیراز، یكى از آنهاست.
وى افزود: ایران و پاكستان، در تاریخ، فرهنگ، هنر، معمارى و حتى ادبیات، مشتركات فراوانى دارند و این مشتركات بر بزرگان ۲ كشور تأثیر زیادى بر جاى گذاشته است و شاعران بزرگ پاكستان از جمله اقبال لاهورى از اشعار حافظ و سعدى، بهره زیادى گرفته اند.
سفیر كشور الجزایر نیز به نمایندگى از سفراى قاره آفریقا در این مراسم بر تلاش تمامى این كشورها براى توسعه هرچه بیشتر روابط موجود و گسترش همكارى هاى دانشگاهى، صنعتى و كشاورزى تأكید كرد.
وى افزود: ما باید با مدرنیزه كردن صنعت گردشگرى و به روز و جهانى كردن فرهنگ اسلامى و میراث فرهنگى، فرصت شناخت و حفظ این میراث را براى نسل آینده ایجاد كنیم. وى، گفت وگوى بین فرهنگ ها را نیاز اساسى جامعه جهانى و ایجاد كننده غناى فرهنگى دانست.
سفیر كشور كوبا هم به نمایندگى از سفراى كشورهاى آمریكاى جنوبى در این مراسم، تصریح كرد: فرهنگى كه ایرانیان براى مردم جهان به ارمغان آورده اند، پیام آور دوستى و اتحاد در جهان است.
وى یادآور شد: اگر كسى به ایران بیاید و از شیراز و پرسپولیس دیدن نكند، گویى، به این كشور نیامده است. وى افزود: سمبل مارتین، شاعر معروف كوبایى؛ گل رز سفید است و شیراز هم در جهان به شهر گل رز معروف است و ما پیوندى بین این ۲ احساس مى كنیم.
نماینده سازمان بهداشت جهانى هم به عنوان آخرین سخنران این مراسم اظهار داشت: سازمان هاى بین المللى تمایل دارند به انتقال تجربیات و دانش فنى روز در زمینه هاى مختلف با همه كشورها بپردازند و فرهنگ و تمدن ملل،بهترین پل براى انتقال این تجربیات است.
دكتر مبشر شیخ افزود: خوشبختانه شیراز، شهرى است كه همه خصوصیات دانش، فرهنگ و بهداشت غنى را درخود دارد.
وى در پایان شعر معروف حافظ شیرازى، «خوشا شیراز و وضع بى مثالش، خداوندا نگه دار از زوالش» را به زبان فارسى براى حاضران خواند.
۱۵ اردیبهشت ماه (روز شیراز) پس از تصویب شوراى شهر از سال ۸۰ هرساله برگزارمى شود.
در این روز بازدید شهروندان از یادمان هاى تاریخى و فرهنگى شیراز به صورت رایگان بوده و اقامت در هتل هاى شهر از ۳۰ تا ۵۰ درصد تخفیف برخوردار است.
امسال از سوى شهردارى شیراز، برخى از ویژه برنامه هاى بزرگداشت روز شیراز، یك هفته قبل از ۱۵ اردیبهشت ماه آغاز شده كه برگزارى جشن و مسابقات شیراز شناسى و فرهنگ شیراز در همه فرهنگسراهاى شهر، شب هاى شعر و فرهنگ شیراز، برنامه سعدى خوانى در محل آرامگاه سعدى، خاطره هاى همیشه سبز به منظور بزرگداشت مقام شهدا در قطعه شهداى گمنام و رصد ستارگان با عنوان «شب هاى پرستاره شیراز» به وسیله شهروندان ازجمله این برنامه هاست.
پیاده روى همگانى در محل بلوار شهید چمران، جشن بادبادك ها، برگزارى نمایشگاه گل و گیاه، راهپیمایى نونهالان شیرازى با شعار «روز شیراز، پاسداشت طبیعت»، برگزارى نمایشگاه هاى عكس و نقاشى به منظور معرفى جاذبه هاى شیراز و دهها برنامه متنوع فرهنگى و هنرى و تفریحى از دیگر برنامه هایى بود كه به مناسبت بزرگداشت روز شیراز دراردیبهشت ماه امسال برگزارشد.