تبلیغات
::: پرتیکان ::: - گردهمایی سالروز ثبت جهانی تخت جمشید

گردهمایی سالروز ثبت جهانی تخت جمشید

جمعه 14 اردیبهشت 1386 , توسط احمدرضا سلیمانی

در آستانه فرارسیدن سالروز ثبت جهانى مجموعه تخت جمشید ، صدها كبوتر سفید در آسمان این اثر بزرگ به پرواز درمى آیند تا پیام صلح و دوستى ایرانیان را به جهانیان برسانند.
صبحگاه روز ۱۵ اردیبهشت ماه جارى، تخت جمشید شاهد حضور سفیران ۷۰ كشور دنیا خواهد بود و در این مراسم به رسم صلح و دوستى، شاخه هاى زیتون به سفیران خارجى اهدا مى شود.
مراسم اعطاى هدایاى ویژه به سفرا در كنار نقوش برجسته هدیه آوران، در محل دیواره شرقى كاخ آپادانا انجام خواهد شد و این چنین، همایش «شكوه تمدن پارس» در تخت جمشید به صورت رسمى گشایش خواهد یافت.
در این همایش كه از سوى انجمن حمایت از حقوق مدنى شهروندان و با همكارى اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامى فارس، سازمان میراث فرهنگى و گردشگرى و صنایع دستى فارس و شهردارى شیراز تدارك یافته، برنامه هاى متنوع فرهنگى و هنرى به اجرا درخواهد آمد.
رئیس انجمن حمایت از حقوق مدنى شهروندان در رابطه با برنامه هاى همایش «شكوه تمدن پارس» اظهار داشت: در این گردهمایى چندین سخنرانى علمى تخصصى به وسیله تاریخ نویسان و پژوهشگران مطرح ایرانى در رابطه با پیشینه غنى تمدن و فرهنگ ایران زمین ارائه مى شود و این سخنرانى ها افزون بر زبان انگلیسى به ۵ زبان كشورهاى صاحب تمدن دنیا شامل فارسى، چینى، عربى، اسپانیولى و ایتالیایى به صورت همزمان براى حضار ترجمه خواهد شد.
«محمدرضا گل همیشه بهار» افزود: در ادامه مراسم، سرودهاى حماسى ایران زمین به وسیله گروه اركستر هدى پروانه، اجرا خواهد شد و فیلم كوتاهى با موضوع معرفى تمدن و تاریخ سرزمین پارس نمایش داده خواهد شد.
وى اشاره كرد: افزون بر سفیران كشورهاى خارجى و ۷۰ تن از وابستگان فرهنگى و اقتصادى كشورهاى مختلف، شمار زیادى از نمایندگان تشكل هاى مردم نهاد فعال در زمینه هاى میراث فرهنگى ، گردشگرى و محیط زیست از سراسر كشور در این همایش حضور خواهند داشت.
به گفته «گل همیشه بهار» ، در پایان مراسم، بیانیه اى در دفاع از فرهنگ و تمدن غنى ایران و در پاسخ به ساخت فیلم ضدایرانى ۳۰۰ به وسیله نماینده تشكل هاى مردم نهادمیراث فرهنگى قرائت شده و شركت كنندگان در همایش از موزه و بخش هاى مختلف مجموعه تاریخى تخت جمشید بازدید خواهند كرد.