تبلیغات
::: پرتیکان ::: - سید هادی میرمیران

سید هادی میرمیران

سه شنبه 11 اردیبهشت 1386 , توسط احمدرضا سلیمانی

 

سید هادی میرمیران در سال 1324 در قزوین به دنیا آمد ودر سال 47 توانست مدرک کارشناسی خود را با رتبه بالا ا از دانشگاه هنرهای زیبای تهران دریافت کند.

وی از سال 47 و پس از پایان تحصیل، فعالیت حرفه‌یی‌ خود را آغاز كرد و با تاسیس شركت ملی ذوب آهن ایران - اصفهان، 10 سال مسؤول كارگاه معماری و آتلیه‌ی طراحی معماری و شهرسازی این شركت را برعهده داشت.


فعالیت حرفه ای هادی میرمیران را می توان به سه دوره تقسیم کرد:

سال 47 تا 58 ،فعالیت به عنوان معمار ارشد، در شرکت ملی استیل ایران وبخش معماری شهری .

سال 59 تا 67، حضور به عنوان معمار ارشد برای طراحی ساختمان «شرکت خانه سازی ایران» و مسوول طراحی دفتر مرکزی توسعه شهری اصفهان.

سال 67 تا 85 فعالیت به عنوان مدیر عامل شرکت مشاوره «نقش جهان پارس» و انجام پروژه های مختلف معماری.

میرمیران پس از سال 57 نیز به همكاری خود با بخش دولتی ادامه داد به طوری که در دوره پس از انقلاب وزیر مسكن و شهرسازی وقت - سراج‌الدین كازرونی - از وی كمك گرفت و تهیه طرح جامع منطقه و شهر اصفهان وطراحی شهر جدید بهارستان را به او سپرد.

وی جزو نخستین افرادی بود که برای «میدان كهنه»‌، محل زندگی كلمیان اصفهان و حوالی مسجد جامع این شهر طرحی جدید ارایه داد . به اعتقاد بسیاری شهر اصفهان بسیاری از آثار مدرن معماری خود را مدیون این معمار برجسته است.

وی از زمان آغاز زندگی حرفه ای خود اقدامات مختلفی انجام داد. از اجرای فانتزی‌های مختلف در دهه 40 گرفته تا طراحی ساختمان سفارت ایران در فرانكفورت. علاوه براین طراحی پروژه هایی همچون : اجرای طرح بزرگراه نواب، طرح توسعه شاه‌چراغ شیراز، بازسازی محوطه ارگ كریم‌خانی شیراز ،طراحی كتابخانه شورای شهر كانسای، موزه ملی آب ایران ، طراحی ساختمان كانون وكلای دادگستری مركز، توسعه میدان بهارستان، طرح توسعه حرم حضرت معصومه وحضور به عنوان مشاور مادر شهر بم بخشی از اقدامات او بوده است. آنچه آثار میرمیران را از سایر آثار برجسته می کند، ویژگی تندیس گونه‌ای است که نمونه شاخص آن در پروژه بانك توسعه صادارت ایران تجلی پیدا می کند.

میرمیران علاوه بر کارهای اجرایی، در میان جامعه علمی کشور نیز حضور داشت و در طول دوره زندگی در دانشگاه‌های علم و صنعت، هنر معماری تهران، همدان و شیراز تدریس می کرد و دارای تالیف و ترجمه‌ هایی در زمینه معماری بوده است.

كسب 27 جایزه‌ی معماری، تقدیر، لوح، نشان و مدال و تالیف حدود 10 مقاله در زمینه‌های مختلف معماری و نیز ده‌ها سخنرانی در دانشگاه‌ها و مجامع مهم و معتبر دنیا، باعث شد تا این فارغ‌التحصیل ممتاز دانشگاه تهران در زمره برترین‌های معماران ایران قرار بگیرد.

تا کنون مراسم مختلفی برای تقدیر وبزرگداشت از این معمار برجسته برگزار شد که در بسیاری مواقع خود وی به دلیل بیماری نتوانست در بسیاری از آنها حضور پیدا کند.

علاوه بر این سال 84 در آخرین روزهای دولت سید محمد خاتمی، از طرف رییس جمهور، نشان دولتی "درجه یک فرهنگ و هنر" به میرمیران اعطا شد.

این معمار برجسته که به دلیل تعداد فراوان طراحی های خود با معمار برجسته فرانسوی مارسل دوشان مقایسه می شود،در سال 73 توانست رتبه نخست مسابقه‌ی طراحی فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص دهد، اما متاسفانه این اثر برجسته معماری هیچگاه به مرحله اجرا در نیامد. علاوه براین وی در سال 82 نیز با طراحی ساختمان کانون وکلای ایران باز هم به رتبه نخست دست یافت وبه عنوان معمار برگزیده سال معرفی شد.